შეხვედრაზე კორეის რესპუბლიკაში ქართული ღვინის ექსპორტის საკითხები განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი საქართველოში კორეის რესპუბლიკის საელჩოს საქმეთა დროებით რწმუნებულს, კიმ სე ვუნგს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა კორეა-საქართველოს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს და ქართული ღვინის ექსპორტის კუთხით, სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
ხატია წილოსანმა შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა ქართული ღვინის პოპულარიზაციის პროექტზე „საქართველო - ღვინის სამშობლო“, რომელის ფარგლებშიც გამოფენები წარმატებით განხორციელდა საფრანგეთსა და იაპონიაში. მინისტრის მოადგილემ კორეის რესპუბლიკის საელჩოს წარმომადგენელს ანალოგიური გამოფენის კორეის რესპუბლიკაში გამართვა შესთავაზა, რაც ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციის, სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და საექსპორტო პოტენციალის ზრდისკენ გადადგმული კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება.
შეხვედრაზე კიმ სე ვუნგმა ქვეყნებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობასა და მეგობრული ურთიერთობების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. როგორც კორეის რესპუბლიკის საელჩოს წარმომადგენელმა აღნიშნა, ქართულ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციას ექსპორტის დიდი პოტენციალი აქვს. შესაბამისად, სახელმწიფოსა და კერძო სექტორთან აქტიური კომუნიკაციით და აქტიური თანამშრომლობით, შესაძლებელია საქართველოსა და კორეის რესპუბლიკას შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე, ლევან მეხუზლა, სააგენტოსა და ღვინის მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Georgian wine to export in Korea was discussed at the meeting
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani met with the Chargé d’Affairs of the Embassy of the Republic of Korea in Georgia,  Kim Se Woong.
The sides discussed possibilities to further develop trade-economic relations between Korea and Georgia, opportunities to export Georgian wine to Korea and drew their attention to the future cooperation issues .
Khatia Tsilosani underlined the importance of the project "Georgia - Homeland of Wine", under which Georgian wine exhibitions were successfully held in France and Japan. The Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea offered to hold a similar exhibition in the Republic of Korea, which will be another step forward in the diversification of Georgian wine export market and promotion of Georgian wine export in the South East Asia.
At the meeting, Kim Se Woong underlined the importance of friendly relations and close cooperation between the countries. He also noted, that Georgian agricultural products have great potential to export and active communication and cooperation between the state and the private sector will further contribute to strengthen trade-economic relations between Georgia and the Republic of Korea.
The chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhulsa, representatives of the Agency and wine producing companies attended the meeting.