ბათუმის საინვესტიციო ფორუმი
ხატია წილოსანი: „აგრარული დარგის მოდერნიზაცია და ინვესტიციების განხორციელება ევროპის 500-მილიონიანი ბაზრის ათვისებაში შეგვიწყობს ხელს“.
ბათუმმა აღმოსავლეთ პარტნიორობის 10 წლისთავისადმი მიძღვნილ ისტორიული მნიშვნელობის კონფერენციას უმასპინძლა.
ღონისძიების ფარგლებში, გაიმართა საინვესტიციო ფორუმი, სადაც ენერგეტიკის, ინფრასტრუქტურის, სოფლის მეურნეობისა და გადამმუშავებელი მრეწველობის მიმართულებით აღმოსავლეთ პარტნიორობის წევრი ქვეყნების გამოცდილება იქნა გაზიარებული; დამსწრე საზოგადოება ასევე გაეცნო საქართველოს საინვესტიციო შესაძლებლობებს, მათ შორის, სოფლის მეურნეობის კუთხით.
,,ევროკავშირი მხარს უჭერს მთავრობას აღმოსავლეთ პარტნიორობის წევრ ქვეყნებში სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების კუთხით, რათა დარგის მოდერნიზაციის და ინვესტიციების განხორციელებით, კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა შეძლონ იმ სიკეთეებით სარგებლობა, რაც მათ ევროპის 500-მილიონიანი ბაზრის ათვისებაში შეუწყობს ხელს”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო წარმოდგენილი იყო გადამმუშავებელი მრეწველობის და სოფლის მეურნეობის პანელზე, სადაც მონაწილეობას იღებდნენ სომხეთის, აზერბაიჯანის, მოლდოვას, უკრაინისა და ბელარუსიის შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები. ასევე, წარმოდგენილი იყო ევროპის საინვესტიციო ბანკი და ევროპის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკი.
საფინანსო ინტიტუტებმა ინფორმაცია წარმოადგინეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის წევრ ქვეყნებში განხორციელებული პროექტების შესახებ და დაინტერესებულ მხარეებს და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს განუმარტეს ის მინიმალური მოთხოვნები და შესაძლებლობები, რაც სოფლის მეურნეობის დარგში ინვესტიციების განხორციელებისთვის საფინანსო ინსტიტუტების მხრიდან იქნება მხარდაჭერილი.
დეტალურად იქნა განხილული ინფორმაცია ევროკავშირის ბაზრის ათვისებისთვის საჭირო ძირითადი ინსტრუმენტების შესახებ. ასევე, მთავრობის მიერ განხორციელებული პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები, რაც გულისხმობს გადასახადების კუთხით არსებული შეღავათების დაწესებას, ბაზრის მოთხოვნის შესაბამისად საკანონმდებლო ინიციატივების განხორციელებას და მხარდამჭერ პროექტებს სოფლის მეურნეობისა და გადამმუშავებელი მრეწველობის კუთხით.

Batumi to host the Investment Forum
Khatia Tsilosani: "Modernization of agricultural sector, as well as, implementation of investments will help us to enter the EU 500 million market."
The conference of historic importance dedicated to the 10th anniversary of the Eastern Partnership was held in Batumi, which also included an Investment Forum bringing together representatives of Eastern Partnership countries, sharing their experience and setting their focus on energy, infrastructure, agriculture and processing industry related issues; The participants got familiar with the investment opportunities, including agricultural potential in Georgia.
"European Union provides a support to promote rural and agricultural development in the Eastern partnership countries, including Georgia, furthermore, modernization and investments implemented in the agrarian field offers benefits and great opportunities to the private sector to get into the EU 500 million market." said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, KhatiaTsilosani.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture was presented at the panel for processing industry and agriculture, where representatives of the relevant agencies of Armenia, Azerbaijan, Moldova, Ukraine and Belarus participated. The panel also included European Investment Bank and European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
Financial Institutions brought forward projects implemented in the Eastern Partnership countries and provided stakeholders and representatives of the business sector with the information in relation with the minimum requirements and capabilities that will be further supported by the financial institutions for making investments in the agricultural sector.
The participants gave a detailed account on major market mechanisms to facilitate the access to the EU market, they also brought forward main directions of the policy implemented by government, including implementation of legislative initiatives in accordance with the market demand, introduction of tax benefits and projects supporting agriculture and processing industry.