იაპონურ ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტი იზრდება
გარემოსა დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ალკოჰოლური სასმელების იაპონური საკონსულტაციო კომპანიის „ASIA AC“ პრეზიდენტს, ვატარუ ივამოტოს შეხვდა. აღნიშნულ კომპანიასთან პარტნიორობით ქართულმა მხარემ ტოკიოში პროექტი „საქართველო – ღვინის სამშობლო“  წარმატებით განახორციელა.
შეხვედრაზე მხარეებმა იაპონიაში ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდის შესაძლებლობები განიხილეს.
„ქართული ღვინის სათანადო შეფასებისთვის იაპონელ ხალხს მადლობა მინდა გადავუხადო. ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესია ქართული ღვინის პოპულარიზაცია, ღვინის საექსპორტო ბაზრის დივერსიფიკაცია და სამეცნიერო აღიარების - საქართველო ღვინის სამშობლოა,  მთელ მსოფლიოში გავრცელება. ვფიქრობ, ჩვენი თანმშრომლობა, შედგება და აუცილებლად  ნაყოფიერი იქნება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც ვატარუ ივამოტომ აღნიშნა, იაპონიაში პროექტის „საქართველო – ღვინის სამშობლო“ განხორციელების შედეგად, იაპონურ ბაზარზე ქართული ღვინის მიმართ მოთხოვნა მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაც ბუნებრივად აყენებს დღის წესრიგში იაპონიაში ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდის საკითხს.
კომპანია „ASIA AC“-ის წარმომადგენლები ორი დღის განმავლობაში თბილისსა და კახეთის რეგიონში გაეცნობიან და დააგემოვნებენ ქართული ღვინის ნაირსახეობებს, რათა მასშტაბურად მოხდეს ქართული ღვინის წარდგენა და ექსპორტი იაპონიაში.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი,  ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე დავით ტყემალაძე და ასოციაციის „ქართული ღვინო“ აღმასრულებელი დირექტორი თინა კეზელი ესწრებოდნენ.

Export of Georgian wine increases in the Japanese market
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Levan Davitashvili held a meeting with the President of Japanese alcoholic drinks consultation company ‘’ASIA AC’’, Wataru Iwamoto. In cooperation with the Japanese company ‘’ASIA AC’’ Georgian side successfully implemented the project "Georgia - Wine Homeland" in Tokyo.
At the meeting, the sides discussed the prospect of exporting Georgian wine to the Japanese market.
"I would like to express my gratitude to the Japanese people for proper estimation of Georgian wine and point out, that popularization of Georgian wine, diversification of export market, as well as worldwide scientific recognition of Georgia as the homeland of wine is very important for us. I hope that our cooperation will be further continued and become even more fruitful "said Levan Davitashvili.
According to Wataru Iwamoto, the project "Georgia-Wine Homeland" has significantly increased the demand for Georgian wine in the Japanese market, which outlines the export of Georgian wine to Japan as one of the most important items set in the agenda.
The representatives of the company ASIA AC will hold two days tour in Tbilisi and Kakheti region to get closer acquainted with Georgian wine. Japanese guests will taste Georgian wine varieties to further export Georgian wine to Japan.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Khatia Tsilosani, Chairman of National Wine Agency Levan Mekhuzla, Deputy Head of National Wine Agency, Davit Tkemaladze and Executive Director of Association "Georgian Wine" Tina Kezeli attended the meeting.