დღეის მდგომარეობით,საქართველოდან 8000 ტონაზე მეტი ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტია განხორციელებული
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დარიალის ხეობაში არსებული საბაჟო გამშვები პუნქტიდან „ყაზბეგი“ ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტზე გასვლის პროცესს ადგილზე გაეცნო.
„საბაჟო გამშვები პუნქტიდან ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტი შეუფერხებლად მიმდინარეობას. დღე-ღამის განმავლობაში, პუნქტის გავლით, 200-დან 220 ტონამდე ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტი ხორციელდება. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ჩართულობით, მოსავლის აღება, დაბინავება და რეალიზაცია ორგანიზებულად და წარმატებით მიმდინარეობს. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ კახეთის რეგიონში არსებული ცხრავე სამაცივრო მეურნეობა სრული დატვირთვით მუშაობს“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ატმის ექსპორტის ხელშეწყობის მიზნით, ექსპორტიორებისთვის საჭირო ყველა დოკუმენტაციის მომზადება და გაცემა ერთი ფანჯრის პრინციპით, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში ხორციელდება. პროცესში ჩართული არიან ფიტოსანიტარიული და საბაჟო სამსახურების წარმომადგენლები. აღნიშნული დოკუმენტაციის საბაჟო გამშვებ პუნქტზე წარდგენის შემდეგ, მალფუჭებადი პროდუქტი შეუფერხებლად გადის ყველა საჭირო პროცედურას.
დღეის მონაცემებით,  საქართველოდან 8000 ტონაზე მეტი ატმისა და ვაშლატამას ექსპორტია განხორციელებული, საიდანაც ყაზბეგის საბაჟო გამშვები პუნქტიდან გასულია 6000 ტონა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილესთან ერთად, საბაჟო გამშვებ პუნქტზე იმყოფებოდნენ ფინანსთა სამინისტროს სსიპ შემოსავლების სამსახურის საგადასახადო მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი მამუკა ჯანგულაშვილი და საბაჟო გამშვები პუნქტის „ყაზბეგი“ უფროსი შოთა სხილაძე.

More than 8000 tons of peaches and nectarine are exported from Georgia at present
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili visited the ‘’Kazbegi’’ Customs checkpoint in the Dariali Gorge and got acquainted with the export of peaches and nectarine .
"The export of peaches and nectarine runs smoothly from the customs check point. over 200 to 220 tons of peaches and nectarine are exported through check point per day.
With the involvement and support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, harvesting, storing and selling runs in an organized manner. Moreover, all nine refrigerated farms to operate at full capacity in Kakheti region is of utmost imprortance "said Solomon Pavliashvili.
In order to facilitate the export of peaches, all export documents will be prepared and issued under the single window principle in Gurjaani municipality. Representatives of phytosanitary and customs services are engaged in the process. After submitting documents at the customs check point, easily perishable product passes through all necessary procedures.
As of today, more than 8000 tons of peaches and nectarines are exported from Georgia, 6000 tons from Kazbegi customs chech point.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture was accompanied by Mamuka Jangulashvili, Head of Tax Revenue Service Department of Revenue Service of the Ministry of Finance and head of ‘’Kazbegi ‘’customs checkpoint, Shota Skhiladze at the customs checkpoint.