ENPARD-ის პროგრამის ფარგლებში, თეთრიწყაროს ფერმერებს სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა და აღჭურვილობა გადაეცათ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი და ქვემო ქართლის მხარის გუბერნატორი შოთა რეხვიაშვილი, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობისა და საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში, ENPARD-ის პროგრამის ფარგლებში, ასოციაციის „სამხარეო განვითარება მომავალი საქართველოსთვის“ (RDFG) მიერ განხორციელებულ სოფლის განვითარების პროექტებს გაეცნენ.
ხატია წილოსანმა, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „სოფლის მდგრადი განვითარება თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში“ ფარგლებში, ადგილობრივი ფერმერებისთვის სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკისა და აღჭურვილობის გადაცემის ღონისძიებაშიც მიიღო მონაწილეობა.
„სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაზე ხელმისაწვდომობის ზრდა მნიშვნელოვანი წინაპირობაა, როგორც სოფლის მეურნეობის დარგის, ასევე სოფლის განვითარებისთვის. ევროკავშირის ENPARD-ის პროგრამის ფარგლებში, ასოციაციამ „სამხარეო განვითარება მომავალი საქართველოსთვის“ (RDFG) და თეთრიწყაროს ადგილობრივი განვითარების ჯგუფმა (LAG) საგრანტო პროგრამის ორი ფაზა წარმატებით განახორციელა. სოფლის განვითარების პროგრამის ფარგლებში, დაფინანსდა 65 პროექტი, რომელთა ღირებულება ჯამში 5 მლნ ლარს შეადგენს. აღნიშნული პროექტების შედეგად, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში 300-ზე მეტი სამუშაო ადგილი შეიქმნა, დასაქმებულთა 40% კი, ქალია“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტი „სოფლის მდგრადი განვითარება თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში“ ევროკავშირის პარტნიორი ასოციაციის „სამხარეო განვითარება მომავალი საქართველოსთვის“ (RDFG) მიერ ხორციელდება. პროექტი მიზნად ისახავს თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებას, რაც ინოვაციური სოციალურ-ეკონომიკური მოდელების დანერგვითა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში სამოქალაქო, კერძო და საჯარო სექტორის წარმომადგენელების ჩართვის მეშვეობით მიიღწევა. ამ მიზნით, RDFG თანამშრომლობს აგროტექონოლოგიების ასოციაციასთან (ATA) და ლიეტუვას ადგილობრივი განვითარების ჯგუფების ქსელთან (VVGT).

Under the frame of the ENPARD, agricultural equipment were delivered to farmers in Tetritskaro municipality
Under the ENPARD , the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani accompanied by regional Governor, Shota Rekhviashvili along with the representatives of the European Union and international donor community got acquainted with the rural development projects implemented within the Association ‘’Regional/Rural Development for Future Georgia (RDFGA) in Tetritskaro municipality.
Under the frame of the EU funded project " Sustainable Rural Development in Tetritskaro Municipality", Khatia Tsilosani took part in the agricultural equipment delivery process.
"The increase access to agricultural equipment is an important precondition for agricultural and rural development. Within the framework of the European Union program ENPARD, the Association ‘’Regional/Rural Development for Future Georgia (RDFG) together with the Local Action Group (LAG ) of Tetritskaro municipality has successfully implemented two phases of the grant program .
Moreover, 65 projects were financed within the Rural Development Program, which totally amounted to 5 million GEL. More than 300 jobs have been created in Tetritskaro municipality, where 40% of the employees are women " said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
The EU-funded project "Sustainable Rural Development in Tetritskaro Municipality" is being implemented by EU Partner Association "Regional Development for Future Georgia" (RDFG). The project aims at improvement of quality of life in Tetritskaro municipality, which will be achieved through introduction of the innovative socio-economic models and involving civil, private and public sector representatives in decision-making processes. For this purpose, the RDFG cooperates with the Association Agro technology Association (ATA) and RDFG's European partner Lithuanian Local Action Groups Network (VVGT).