ლევან დავითაშვილმა 2019 წლის რთველის საორგანიზაციო საკითხები ღვინის სექტორის წარმომადგენლებთან განიხილა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა ღვინის ინდუსტრიის წარმომადგენლებს შეხვდნენ და 2019 წლის რთველის საორგანიზაციო საკითხები განიხილეს.
როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, სახელმწიფოსა და კერძო სექტორს შორის  თანამშრომლობის და კოორდინირებული  მუშაობის შედეგად, იმედია, რომ 2019 წლის რთველი შეფერხებების გარეშე ჩაივლის და წარმატებით დასრულდება.
„წელს, ყურძნის საკმაოდ კარგ მოსავალს ველოდებით, როგორც ხარისხობრივი, ასევე  რაოდენობრივი კუთხით. ყველა სიახლე, რაც მიმდინარე წელს რთველის პროცესში იქნება, მიმართულია ყურძნის აღრიცხვის, რეგისტრაციისა და მიკვლევადობის უკეთ წარმართვისთვის, რაც მაღალი ხარისხის ღვინის წარმოებას შეუწყობს ხელს. ქართული ღვინის ხარისხზე ზრუნვა არის მუდმივი და შეუქცევადი პროცესი. შესაბამისად, ხარისხის კონტროლის და მონიტორინგის კუთხით მუშაობას სამინისტრო რთველის დასრულების შემდეგ კიდევ უფრო აქტიურად განახორციელებს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინიტრმა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ შეხვედრის მონაწილეებს  რთველი 2019-ის ტექნიკურ დეტალებზე, ყურძნის ჩაბარების პროცედურულ საკითხებზე და სიახლეებზე ესაუბრა. წელს, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სიახლე ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლების მიერ,  ღვინის საწარმოებში ჩაბარებული ყველა ჯიშის ყურძნის აღრიცხვას შეეხება. გასულ წელს, მხოლოდ საფერავის ჯიშის ყურძნის აღრიცხვა ხორციელდებოდა.  პროცესის შეუფერხებლად წარმართვისათვის მობილიზებულია ღვინის ეროვნული სააგენტოს ადმინისტრაციული რესურსი.  მიმდინარე წელს, რთველის ფარგლებში, „ქინძმარაულის“, „ახაშენის“, „მუკუზანის“ და „ყვარლის“ მიკროზონების ყურძნის საწარმოებში ჩაბარება მხოლოდ ვენახების კადასტრის ამონაწერის საფუძველზე მოხდება. როგორც ლევან მეხუზლამ აღნიშნა, ღვინის ხარისხის უზრუნველყოფისთვის, აღნიშნული მიკროზონებიდან ჩასაბარებელი ყურძნის რაოდენობა, ღვინის მწარმოებელი სხვა ქვეყნების გამოცდილების მსგავსად, 1 ჰექტრიდან არაუმეტეს 10 ტონით განისაზღვრა. 10 ტონზე მეტი რაოდენობის და კადასტრის ამონაწერის გარეშე ჩასაბარებელი ყურძენი კი, შეფასდება, როგორც ჯიშური ღვინის საფერავის მასალა.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, კადასტრის ამონაწერის დამოწმების მიზნით, 2019 წლის 1 სექტემბრამდე, მევენახეებმა   უნდა მიმართონ მუნიციპალიტეტების სოფლებში არსებულ შესაბამის სამსახურებს.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები, ღვინის ეროვნული სააგენტოს და მეღვინეობის სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Levan Davitashvili together with the representatives of the wine sector discussed 2019 grape harvest related organizational issues
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili together with the Chairman of National Wine Agency, Levan Mekhuzla met with the representatives of wine sector to discuss 2019 grape harvest related organizational issues.
According to the Minister,  fruitful cooperation and coordinated work between the state and the private sector will hopefully ensure a smooth running of the 2019 grape harvest .
“This year we are expecting a plentiful harvest  considering grape quality / quantity. This year, all innovations embracing grape harvest  will promote better organization of harvest, ensure registration, accountability and traceability, which is an essential tool for improving Georgian wine production efficiency.
Taking steps to ensure the quality of Georgian wine is a permanent and irreversible process. Consequently, Ministry will take even more active steps in terms of quality control and conduct monitoring after the grape harvest comes to an end ”said the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
The Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla provided participants with the technical details, procedural issues and news related to the grape harvest 2019.
This year, one of the important issue includes the registration of grape delivered to the wineries. Last year, only Saperavi grape varieties were registered. An administrative resource of the National Wine Agency is already mobilized to ensure a smooth running of the harvest.
Due to the diversity of grape varieties, the country is divided into a number of micro-zones, accordingly, this year, during the grape harvest, the grape will be delivered in the ‘’Kindzmarauli’’, ‘’Akhasheni’’, ‘’Mukuzani’’, and ‘’Kvareli’’ micro-zone grape enterprises only on the basis of vineyard cadastral extract. Levan Mekhuzla noted, that Georgia shares experience of other wine producing countries, therefore, quantity of grape was defined as 10 tons per hectare to ensure the quality of wine, although grape will be considered as Saperavi wine variety if it exceeds 10 tons and doesn’t have cadastral extracts.
As noted at the meeting, to certify the cadastre extract, the viticulturists should apply to the relevant departments in the villages of the municipalities until September 1, 2019.
The Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture, representatives of the National Wine Agency and the winemaking sector attended the meeting held at the National Wine Agency .