იაპონიის არასაპროექტო საგრანტო დახმარება იაპონური მცირე და საშუალო საწარმოების პროდუქციის საქართველოსთვის მიწოდების მიზნით (2013 და 2014 ფინ. წლები - დარჩენილი თანხები)
არასაპროექტო საგრანტო დახმარების მიზანი იყო ეკონომიკური და სოციალური განვითარებისათვის საქართველოს მთავრობის ძალისხმევის ხელშეწყობა. პროექტით გათვალისწინებული იქნა სსიპ - გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან წინასწარ შეთანხმებული აღჭურვილობის შესყიდვა, რაც ხელს შეუწყობს გარემოს ეროვნული სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერებას ჰიდრომეტეოროლოგიური პროგნოზირებისა და ადრეული გაფრთხილების სისტემის გაუმჯობესების კუთხით. გრანტით გათვალისწინებული იყო იაპონური მცირე და საშუალო საწარმოების (SME) პროდუქციის შესყიდვა („იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სისტემის“ მიერ) და შესაბამისი იაპონური კონტრაქტორი კომპანიის მიერ გარემოს ეროვნული სააგენტოსთვის მიწოდება და სააგენტოს სპეციალისტებთან ერთად წინასწარ განსაზღვრულ ლოკაციებში დამონტაჟება, კერძოდ: 2 ერთეული ავტომატური მეტეოროლოგიური სადგური განთავსდება ქ. ფოთისა და ქ. ბათუმის საზღვაო ნავსადგურებში, 4 ერთეული მდინარის წყლის დონის მზომი სადგური განთავსდება მდ. ნატანებზე (ნატანების თემი), მდ. გუბაზეულზე (სოფ. ნაბეღლავი), მდ. ბჟუჟაზე (სოფ. გომი) და მდ. ხობისწყალზე (ქ. ხობი), ხოლო მონაცემების შეკრებისა და მართვის სისტემა განთავსდება გარემოს ეროვნულ სააგენტოც ცენტრალური ოფისის კომუნიკაციების ცენტრში.

Japan’s Non-Project Grant Aid for Provision of Japanese SME’s Products for Georgia"" (FY2013 and FY2014 - remaining amount)
The aim of the Non-Project Grant Aid is contributing to promotion of the economic and social development efforts by the government of Georgia. It is planned to purchase the equipment, preliminary agreed with National Environmental Agency (NEA) that will enhance NEA’s capacity in hydrometeorological forecasting and improve early warning system.
The Japanese SME’s Products will be procured by Japan International Cooperation System (JICS) and delivered by a respective contractor to NEA. Afterwords, they will be installed with NEA's specialists at preliminary selected locations, in particular:
2 Automatic Weather Stations for Seaport will be installed at Batumi and Poti Seaports, 4 River Water Level Meter Stations will be installed on the rivers: Natanebi (Natanebi community), Gubazeuli (village Nabeglavi), Bzhuzha (village Gomi) and Khobistskali (Khobi city), while Data Collection and Management System will be installed at Communication Center of NEA's central office.
Expected results
Increased capacities of NEA in the field of hydrometeorological forecasting and improved early warning system.