კლიმა-ისტ: კლიმატის ცვლილების შერბილებისა და ადაპტაციის ხელშეწყობა ევროპის სამეზობლო პარტნიორობა - აღმოსავლეთის ქვეყნებსა და რუსეთში
პროექტი რეგიონული იყო და ხორციელდება ქვეყნების ორ რეგიონულ ჯგუფში:
1. რუსეთი, უკრაინა და ბელორუსი;
2. აზერბაიჯანი, სომხეთი, საქართველო და მოლდოვა.
რეგიონები ანახორციელებენ პროექტის საქმიანობას თავიანთ რეგიონულ ცენტრებში ქ. კიევსა (1-ლი ჯგუფისთვის) და ქ. თბილისში (მე-2 ჯგუფისთვის).
პროექტის საერთო მიზანი იყო,  ქვეყნების დახმარებას, რომ ისინი უკეთესად იყვნენ აღჭურვილი და მომზადებული სათბურის გაზების ემისიის შემცირებისა და  კლიმატის ცვლილების შედეგების გასამკლავებლად. საქართველოში ძირითადად ხორციელდებოდა ტექნიკური დახმარების კომპონენტი, რაც მიზნად ისახავდა  კლიმატის ცვლილების პოლიტიკისა და სტრატეგიების საბაზრო მექანიზმების გაუმჯობესებისათვის ხელშეწყობას პარტნიორ ქვეყნებში რეგიონული თანამშრომლობის ხელშეწყობითა და ევროკავშირის კლიმატის ცვლილების კანონმდებლობაზე, პოლიტიკასა და გამოცდილებაზე ხელმისაწვდომობის გაადვილების გზით.
1,000,000 ევრო
ევროკომისია (EC)
Consortium (HTSPE, AEA Technology, Ecofys, IIASA and Milieu Ltd)