- კახეთი (თელავი, ახმეტა, დედოფლისწყარო და ყვარელი)
საქართველოს  ტყეები მნიშვნელოვან როლს თამაშობს სათბური აირების (GHG) ემისიების ჩაჭერაში, თუმცა “ტრადიციული ბიზნესის სცენარებით“, მოსალოდნელია, რომ ეს ემისიები 2030 წლისთვის 70%-ით გაიზრდება. ამავრდოულად, ტყეების დეგრადაციიის გამო, LULUCF-ის (მიწათსარგებლობა, ცვლილებები მიწათსარგებლობაში და მეტყევეობა) სექტორის მიერ [ნახშირბადის] შთანთქმის უნარი სწრაფი ტემპით იკლებს. ერთის მხრივ, კლიმატის ცვლილების ზემოქმედება და მეორეს მხრივ, სოფლის მოსახლეობის მხრიდან საწვავ ხე-ტყეზე მაღალი მოთხოვნა, მნიშვნელოვან ზეწოლას ახდენს საქართველოს ტყეებზე, ვინაიდან სოფლის მოსახლეობის თითქმის 90% ენერგო საჭიროებები შეშით კმაყოფილდება.
ECO.Georgia წარმოადგენს კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) პროექტს, რომელიც ერთობლივად  ხორციელდება GIZ-ისა და საქართველოს მთავრობის  მიერ და რომელიც ხელს უწყობს საქართველოში სატყეო სექტორის რეფორმის განხორციელებას. პროექტი მიზნად ისახავს სათბური აირების შერბილებას, ბუნებასთან ახლოს ტყეების მართვისა და ენერგო ეფექტურობის გაუმოჯბესების გზით, რათა შემცირდებს მოთხოვნა საწვავ ხე-ტყეზე.
პროექტის მიზნები და ამოცანები:
პროექტის „ECO.Georgia“ მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს მთავრობას, განახორციელოს ტრანსფორმაციული სატყეო რეფორმის დღის წესრიგი, რათა ტყეები, მთლიანი ქვეყნის მასშტაბით, მოაქციოს მდგრადი მართვის (SFM) ჩარჩოში; ეს კი მიიღწევა ტყის მდგრადი მართვის სისტემის დანერგვით ეროვნულ დონეზე  - (პროექტის პირველი კომპონენტის ფარგლებში), ენერგო-ეფექტური ღუმელებისა და ალტერნატიული საწვავის ბაზრის განვითარებით (პროექტის მეორე კომპონენტის ფარგლებში), რათა შემცირდეს საქართველოს ტყეების დეგრადაცია   და საწვავი ხე-ტყის არამდგრადი მოხმარება; პროექტის მესამე კომპონენტი დაეხმარება რეფორმის განხორციელებას საარსებო საშუალებების გამრავალფეროვნებითა და ადგილობრივი თვითმმართეველობის გაძლიერებით, ტყესთან ახლოს მდებარე თემებში. გაძლიერდება ადგილობრივი მართვის ორგანოებისა და მოსახლეობის შესაძლებლობები, რათა უკეთ ჩაერთონ ტყის მდგრადი მართვის პროცესში. პროექტის მესამე კომპონენტის მიზანია შემოსავლის წყაროების გამრავალფეროვნება ტყესთან დაკავშირებული ღირებულებათა ჯაჭვის გაუმჯობესებითა და სატყეო სფეროსთან დაკავშრებული ცოდნისა და უნარების ხელმისაწვდომობის გზით.
პროექტის პარტნიორები:
პროექტის სამთავრობო პარტნიორია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის საინისტრო.
გარდა კლიმატის მწვანე ფონდისა (GCF), პროექტი თანადაფინანსებულია:
(1) საქართველოს მთავრობის (GoG), (2) გერმანიის ეკონომიკური თანამშორმლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ), (3) შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) მიერ.
პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორები (აღმასრულებელი ერთეულები) არიან: 1. გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ),

- Kakheti (Telavi, Akhmeta, Dedoplitskaro, Kvareli)
Georgia's forests play a central role in ensuring net removals of GHG emissions, which are projected to increase by about 70% by 2030 in the BAU scenarios. At the same time, the absorption capacity of the land-use, land-use change, and forestry sector (LULUCF) is rapidly declining due to forest degradation. Climate impacts and rural demand for firewood are putting pressure on forests as up to 90% of the rural population meet their energy needs through firewood.
ECO.Georgia is a Green Climate Fund (GCF) project to enable the implementation of a forest sector reform, implemented by GIZ and the Government of Georgia. The project aims to mitigate greenhouse gases through improved, nature-based management of the country's forests and improvement of energy efficiency to reduce the demand for fuelwood.
Objective:
ECO.Georgia will enable the Government of Georgia to implement its transformational forest sector reform agenda to put the entire nation’s forests under the sustainable forest management (SFM) framework. It will do so by supporting the establishment of a nation-wide SFM system under Component 1 and in parallel, under Component 2, promoting market development for energy efficient stoves and alternative fuels to address the main drivers of Georgia’s forest degradation and unsustainable fuelwood consumption. Component 3 safeguards the reform implementation by diversifying livelihood opportunities and strengthening local self-governance in forest adjoining rural communities.
The third component will build the capacity of local authorities and citizens to participate in sustainable forest management. In doing so, communities in the target regions will be able to benefit from diversified income opportunities through improved forestry value chains and better access to forestry knowledge and skills.
Partners:
The government partner for the project in Georgia is the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. In addition to GCF, the Government of Georgia, the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).