ირიგაციით უზრუნველყოფილ მიწის ნაკვეთებზე სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამა
თუ გაქვთ ირიგაციით უზრუნველყოფილი მიწის ნაკვეთი და ხართ დაინტერესებული სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოებით, შესაძლებლობა გაქვთ მიიღოთ სახელმწიფო თანადაფინანსება.
პროგრამის მიზანია წყლით უზრუნველყოფილ არეალებში სასოფლო-სამეურნეო კულტურების პირველადი წარმოების ხელშეწყობა, სოფლად ეკონომიკის განვითარება, კონკურენტუნარიანი, დივერსიფიცირებული და მდგრადი გარემოს შექმნა ადგილობრივი სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოების ხელშეწყობის გზით.
პროგრამის ამოცანას წარმოადგენს სოფლად ეფექტური სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისთვის საჭირო პირობების შექმნა, ნიადაგის ნაყოფიერებისა და მოსავლიანობის გაზრდა და ხარისხის გაუმჯობესება, ადგილობრივი მწარმოებლებისთვის მდგრადობის და მოქნილობის ხელშეწყობა, ასევე იმ პროცესების მართვის გაუმჯობესება, რომელზეც მათი საქმიანობაა დამოკიდებული.
პროგრამის გავრცელების გეოგრაფიული არეალი
პროგრამა განხორციელდება „ირიგაციისა და მიწის ბაზრის განვითარების პროექტის“ ფარგლებში უკვე რეაბილიტირებული ზედა რუს სარწყავი სისტემითა და ქვემო სამგორის მარჯვენა მაგისტრალური არხის G1-G32 გამანაწილებლებით წყალუზრუნველყოფილ სამიზნე არეალებში.

The program for promoting agricultural production on irrigated land plots
If you have an irrigated land plot and are interested in agricultural production, you have the opportunity to receive state co-financing.
The goal of the program is to promote the primary production of agricultural crops in irrigated areas, to develop the rural economy, and to create a competitive, diversified, and sustainable environment by encouraging the production of local agricultural products. The objective of the program is to create the necessary conditions for effective agricultural production in rural areas, to increase soil fertility and productivity, to improve quality, to support the sustainability and flexibility of local producers, as well as to improve the management of processes on which their activities depend.
The implementer of the program is the Rural Development Agency. The program is coordinated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Geographic Area of Program Coverage
The program will be implemented within the framework of the "Irrigation and Land Market Development Project" in target areas already supplied with water through the rehabilitated Upper Russ irrigation system and the G1-G32 distributors of the Right Main Canal of the Lower Samgori irrigation system.