„წითელი ნუსხის“ სახეობის ნაკადულის კალმახის პოპულაციის აღდგენის პროექტი
ნაკადულის ანუ მდინარის კალმახი 2006 წელს “წითელ ნუსხაში“ მოხვდა. ველური ბუნების სააგენტო მუშაობს ნაკადულის კალმახის სხვდასხვა პოპულაციების გამრავლებაზე და შემდეგ მდინარეთა დათევზიანებაზე. მდინარის კალმახის საშენში 160 კვ.მ. შენობა აშენდა, სადაც კალმახის ინკუბატორი და სალიფსიტე აუზები განთავსდა. აღნიშნული საინკუბატორო ნაგებობა სააგენტოს აძლევს საშუალებას გამოჩეკილი ლიფსიტების რაოდენობა იყოს წლიურად 500 000-ზე მეტი.
2024 წელს ველური ბუნების ეროვნულმა სააგენტომ წითელი ნუსხის სახეობის, მდინარის კალმახით 33 მდე მდინარე და ტბა 835 000 მდე ლიფსიტითა და ლავრით დაათევზიანა. გაშვებული თევზების მეთვალყურეობა ფოტო და ვიდეო ხაფანგებით ხდება.

Since 2016, the National Wildlife Agency has been implementing a project focused on breeding the Red-Listed brook trout (*Salvelinus fontinalis*), a species included in Georgia’s Red List.
The brook trout was added to the Red List in 2006. The agency has been working on breeding various species populations and stocking rivers with them. A 160 m² breeding facility was constructed with brook trout incubators and hatchery pools. This facility allows the agency to spawn over 500,000 trout fry annually.
In 2024, the National Wildlife Agency stocked up to 33 rivers and lakes with nearly 835,000 brook trout fry and larvae. Monitoring of the released fish is carried out using photo and video traps.