შავი ზღვის გარემოს მონიტორინგის გაუმჯობესება - მე-2 ფაზა“ (EMBLAS II)
პროექტის საერთო მიზანია შავი ზღვის გარემოს დაცვის გაუმჯობესების ხელშეწყობა. პროექტი ასევე მოიცავს შავი ზღვის გარემოს მონაცემების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაუმჯობესებას ევროკავშირის საზღვაო სტრატეგიის ჩარჩო დირექტივისა (MSFD) და წყლის ჩარჩო დირექტივის (WFD) შესაბამისად; და პარტნიორი ქვეყნების უნარიანობის გაზრდას ზღვის გარემოს მონიტორინგის ეროვნულ დონეზე საწარმოებლად საზღვაო სტრატეგიის ჩარჩო დირექტივისა (MSFD) და წყლის ჩარჩო დირექტივის (WFD) პრინციპების შესაბამისად, „შავი ზღვის მეორე დიაგნოსტიკური ანგარიშში“ წარმოდგენილი უნარიანობის ამაღლებასთან დაკავშირებული რეკომენდაციების გათვალისწინებით.
შედეგი
გაუმჯობესებულია სამეცნიერო და ტექნიკური თანამშრომლობისა და მონიტორინგის შესახებ ბუქარესტის კონვენციის დებულებების განხორციელება
მხარდაჭერილია შავი ზღვის კომისიის მიერ კოორდინირებული რეგიონული საზღვაო გარემოს მონიტორინგის პროგრამის შექმნა და განხორციელება ევროკავშირის „საზღვაო სტრატეგიის ჩარჩო დირექტივის“ (MSFD), „წყლის ჩარჩო დირექტივისა“ (WFD) და 2009 წელს მიღებული „შავი ზღვის სტრატეგიული სამოქმედო გეგმის“ (BS SAP 2009) შესაბამისად
„ეროვნული საპილოტე კვლევების“ (NPS) ჩატარებისას დატესტილია განახლებული მონიტორინგის ეროვნული პროგრამები (NBSIMAPs) განსაზღვრული ძირითადი რეგიონული სადგურებისა და კვეთების ქსელში ტრანსასაზღვრო გარემოსდაცვითი პრობლემების დადგენის მიზნით
გაუმჯობესებულია გარემოს მონაცემების მართვის შესაძლებლობები და გაზრდილია მონაცემთა ხარისხის კონტროლი ეროვნულ და რეგიონალურ დონეებზე
კიდევ უფრო განვითარებულია „შავი ზღვის საინფორმაციო სისტემა“ (BSIS) და მონაცემები უზრუნველყოფილია შავი ზღვის გარემოს დაცვის მიმართულებით ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღების პროცესის მხარდაჭერის მიზნით, რაც ასევე ითვალისწინებს მხარდაჭერას ინდიკატორებზე დაფუძნებულ ანგარიშგებაზე გადასასვლელად, რომელიც უნდა დაინერგოს ეროვნულ დონეებზე
გაზდილია საზოგადოებრივი ცნობიერება მაღალი ხარისხის საზღვაო გარემოსდაცვითი მონაცემების საჭიროების შესახებ და ხელშეწყობილია საზოგადოების ჩართულობა მონიტორინგის აქტივობებში სადაც ეს შესაძლებელია.
"