საჯარო განხილვისთვის
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით მიმდინარე „საქართველოს ირიგაციის და მიწის ბაზრის განვითარების პროექტი“
ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის არსებული მეორე, მესამე და მეოთხე რიგის ქსელების რეაბილიტაცია და რეკონსტრუქცია
განსახლების შემოკლებული სამოქმედეო გეგმა. 2020 წლის სექტემბერი
საქართველოს სოფლის მეურნეობის დარგის წინაშე მდგარი რთული ამოცანების გამო საქართველოს მთავრობამ განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო ირიგაციის ინფრასტრუქტურის აღდგენას. ამ გადაწყვეტილების მიზანია ხელი შეუწყოს ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის ინფარსტრუქტირის განვითარებას მეურნეობების ეფექტური ფუნქციონირებასა და პროდუქტიულობის ამაღლებისთვის.
მსოფლიო ბანკის დაფინასებითა და ხელშეწყობით საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ირიგაციისა და მიწის ბაზრის განვითარების პროექტის ფარგლებში ახორციელებს პრიორიტეტული სარწყავი ქსელების მეორე, მესამე და მეოთხე რიგის არხების რეაბილიტაციასა და რეკონსტრუქციას.
ქვემო სამგორის საირიგაციო სისტემის განსახლების შემოკლებული სამოქმედეო გეგმა მომზადებულია იმისთვის, რომ გამოავლინოს არსებული სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციისა და რეკონსტრუქციის პოტენციური სოციალური ზემოქმედება; უზრუნველყოს შემარბილებელი ღონისძიებების ჯეროვანი და დროული გატარება და მათ მიმდინარეობის მონიტორინგი, რათა შემცირდეს სოციალურ საკითხებზე უარყოფითი ზემოქმედება კონტრაქტორის მობილიზაციის, მშენებლობის მიმდინარეობისა და სისტემის ექსპლუატაციის პერიოდებში.
დოკუმენაცია მომზადებულია მსოფლიო ბანკისა და საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნათა შესაბამისად.
ქვემო სამგორის საირიგაციო სისტემაზე ჩასატარებელი სამუშაოებისთვის მომზადებულია განსახლების შემოკლებული სამოქმედო გეგმა. გეგმა იხილეთ თანდართული ბმულიდან და ჩამოტვირთვით. დოკუმენტების თაობაზე შეკითხვების დასმის ან შენიშვნების გამოთქმის სურვილის შემთხვევაში, გთხოვთ, დაგვიკავშირდეთ 2020 წლის 1 ოქტომბრამდე. საჯარო განხილვა გაიმართება საგარეჯოს მუნიციპალურ შენობაში 2020 წლის 8 ოქტომბერს 12:00 საათზე.

Action Plan for works on Kvemo Samgori irrigation system for Public Discussion
RECONSTRUCTION OF THE EXISTING SECONDARY, TERTIARY AND QUATERNARY NETWORKS OF KVEMO SAMGORI IRRIGATION SYSTEM
Abbriviated Resettlment Action Plan
Public Cosultation Meeting
Septemeber, 2020
Sagarejo Municipality Building
Due to the challenges faced by Georgia’s agriculture sector, the government of Georgia opted to invest into the restoration of irrigation infrastructure of the country. The purpose of this decision is to support the development of agriculture infrastructure within the country for increasing efficiency and productivity in farming.
With financial support from the World Bank, the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia is rehabilitating and reconstructing secondary, tertiary and quaternary irrigation networks of the selected priority irrigation schemes under the ongoing Irrigation and Land Market Development Project.
The Abbrivated Resettlement Action Plan for works on Kvemo Samgori irrigation system identifies potential social impact on the rehabilitation and reconstruction of the existing irrigation systems; ensures proper and timely handling of mitigation measures and monitor their progress in order to reduce negative social impacts during mobilization, construction and operation phases.
The document is prepared in accordance of the requirements of World Bank and the legislation of Georgia.
TheAbbrivate Resettlment Action Plan for Kvemo Samgori irrigation systems can be downloaded from the attached link. In case of any qustions, commnets with respect of the document, please contuct before October 1,2020.  Public consultation meeting will be conducted in Sagarejo Municipalty Bulding on October 8, 2020 at 12:00 pm. Participants will be required to wear face masks during the session.